Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb? Wieńce pogrzebowe, wiązanki.

W tak trudnej i przykrej sytuacji, jaką jest pogrzeb, kwiaty na pogrzeb są nie tylko elementem ozdobnym ale pomagają wytworzyć  podniosłą atmosferę. Istnieje tradycja wysyłania kwiatów do domu najbliższej rodzinie zmarłego.  Jest to subtelny i taktowny sposób wyrażenia współczucia. Zawsze przynosimy je na pogrzeb, aby potem zdobiły trumnę  i grób.

Wieńce i wiazanki pogrzebowe są dobrym sposobem wyrażenia tego , czego nie możemy powiedzieć słowami.  Pokazujemy przez nie swoją sympatię i troskę.  Jednocześnie przekazujemy swój szacunek dla zmarłego.

Warto rozważyć kilka faktów przed wyborem odpowiednich kwiatów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stopień relacji , jaka  łączyła  Cię ze zmarłą osobą . Równie ważny jest w tym przypadku rodzaj więzi z Jej rodziną.  Największe i te najbardziej okazałe kwiaty  przynoszą najbliżsi.  Powinniśmy więc dostosować rodzaj wiązanki do naszego „statusu” w kręgu osób obecnych na pogrzebie - obecnie rozwinięta florystyka pogrzebowa oraz szeroki wachlarz obejmujący kompozycje kwiatowe na cmentarz pozwala na wybór dowolnej formy. Pozwólmy rodzinie i najbliższym okazać swój żal , w taki sposób, aby nie zdominować  uroczystości, dla nich przecież najważniejszej.

Jeśli  należymy do kręgu najbliższych często zamawiamy wieniec z wplecioną między kwiaty wstęgą z krótkim tekstem pożegnania, podpisując się  imionami. Wieńce wokół trumny pozwalają ją ozdobić i nieco złagodzić surowość otoczenia. Są  symbolem wiecznego koła życia.

Jakie kwiaty wybrać?

Wiązanki pogrzebowe najczęściej tworzone są z następujących roślin:

- róże

- goździki

- lilie

-gerbery

-astry

-mieczyki

-chryzantemy

Czerwona róża niesie symbol miłości, szacunku i odwagi. Chryzantemy to kwiaty, które oznaczają żałobę i żal. Wyrażają też sobą współczucie. Biała lilia symbolizuje spokój i niewinność, wskazując, że te rzeczy zostały przywrócone duszy, która odeszła.  Goździki to też  klasyczny wybór, są to typowe kwiaty kupowane na okoliczność pogrzebu.

Jaki kolor jest najwłaściwszy?

Ponieważ kwiaty tworzą nastrój i mogą wywoływać różne uczucia , warto zastanowić się nad tym, czy  kupiony bukiet jest na pewno odpowiedni na tę specyficzną  okazję. W polskiej tradycji kierujemy się raczej rodzajem a nie barwą roślin. Może warto jednak , choćby dla okazania swojego zaangażowania, postarać się o staranny dobór wiązanki?  Kolory ,  które są na tyle klasyczne a jednocześnie eleganckie to purpura, fiolet, beż czy biel. Dużo odpowiedniejsze wydają się barwy pastelowe, stonowane. Wieńce pogrzebowe krzykliwe i bardzo intensywne zdecydowanie nie są dobrym wyborem.

Jak?

Najczęściej kupujemy kwiaty w wiązance.  Kwiaciarnie oferują ogromny wybór gotowych  kompozycji. Ciekawym pomysłem jest jednak samodzielny dobór roślin w bukiecie. Możemy kierować się upodobaniami osoby zmarłej. Jeśli wiemy, że lubiła określony rodzaj kwiatów bardzo ładnym gestem jest przyniesienie na pogrzeb złożonej z nich wiązanki.

Możemy kupić również kwiaty w koszu. Są równie uroczyste i zapewne trwałe - możemy również szukać takich, które wyglądają jak stroiki na wszystkich świętych.

Jeśli jesteśmy dalszą rodziną , lub nasze kontakty ze zmarłym były mniejsze ze względu na stopień relacji czy znajomości, możemy przynieść zwykłe, cięte kwiaty. Są równie ładnym gestem, pokazującym naszą pamięć i szacunek. Jednocześnie ich subtelność wyraża właściwie nasze uczucia.

Warto podkreślić, że pogrzeb jest sytuacją, w której  reguły nie mają obowiązującej racji bytu, jeśli  strata dotyczy nas bezpośrednio. Nikt nie wymaga od nas przestrzegania konkretnych zasad, ponieważ jest to przeżycie osobiste, pozbawione statusu wydarzenia towarzyskiego.

Marta Rojewska


Komentarze