Jak ubrać się na pogrzeb?

Pogrzeb jest formą rozstania się z cielesną postacią człowieka, która ma na celu okazanie szacunku oraz pożegnanie zmarłego. Sposób obchodzenia tego obrzędu zależny jest od kultury, wyznania, światopoglądu osoby lub osób, które organizują pogrzeb. W kulturze związanej z katolicyzmem pogrzeb należy do tzw. „Sakramentaliów”. Jednym z elementów okazywania szacunku zmarłemu jest odpowiedni ubiór.

Krok 1 – Kolorystyka.

Kolory odgrywają tutaj bardzo ważną rolę i panujące zasady powiązane są z kulturą miejsca, w której odbywa się pogrzeb. W krajach „chrześcijańskich” tradycyjnym kolorem żałobnym jest czerń ( a np. w Indiach jest to kolor biały). Kolor ubioru zależny jest od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. Najbliższa rodzina zmarłego powinna wybrać strój w czarnym kolorze. Natomiast w przypadku osób dalszego pokrewieństwa dopuszczalne są szarości, granaty, fiolety ewentualnie brązy. Staramy się unikać kolorów jaskrawych.

Krok 2 – Pora Roku

Warto ocenić wcześniej warunki pogodowe, gdyż pamiętajmy, że ceremonia pogrzebowa również przebiega na wolnym powietrzu. Mając do czynienia z upałem, starajmy się nie ubierać wyzywająco (w przypadku kobiet). Odkryte ramiona i dekolty oraz ”mini” spódniczki nie wypada zakładać, ponieważ nie wybieramy się na pogrzeb w celach rozrywkowych ani nie jest to rewia mody. Mężczyźni nie powinni zakładać krótkich spodenek oraz klapek, japonek czy sandałów. Jeśli pogrzeb odbywa się latem weź pod uwagę temperaturę w kościele. Zwykle kościoły są nieogrzewane, wilgotne i zimne. Z tego powodu powinieneś/naś bezwzględnie zabrać ze sobą ciemny sweter. Kobiety powinny przemyśleć sprawę zakładania szpilek. W kościele będą się one ładnie prezentowały, jednak, jeśli ziemia na cmentarzu będzie rozmokła, mogą wystąpić problemy. W czasie deszczu niezbędny będzie parasol, kolorystycznie nieodbiegający od ubioru (czerń, granat).

Krok 3 – Różne warianty ubioru

Strój powinien być skromny (bez ozdób), raczej klasyczny, schludny, czysty, wyprasowany. Swoim strojem wyrażasz szacunek zmarłemu.

Dla kobiet - Jeśli chcesz być ubrana w sposób tradycyjny, załóż czarny kostium. Może to być spódnica (co najmniej do kolan) lub spodnie. W lato niech będzie to prosta, czarna sukienka, w zimę natomiast czarna spódnica, czarny sweter z długim rękawem lub żakiet. Do tego ciemny płaszczyk. Buty powinny być pełne (na niskim obcasie lub czółenka). Na głowę możesz założyć kapelusz z woalką (dotyczy to wyłącznie najbliżej rodziny).

Dla mężczyzn - Zgodnie z tradycją załóż czarny garnitur, białą koszulę i ciemny krawat (jednolitego koloru lub z jak najprostszym wzorem, dopuszczalna jest również muszka). Może to jednak być również czarny garnitur i czarny golf czy koszula (bez krawata, guzik pod szyją rozpięty). Wybierz eleganckie buty (półbuty lub mokasyny). Nie zakładaj butów sportowych (adidasy).

Dla dzieci - Chłopcy mogą ubrać czarny garnitur lub czarne sweterki i czarne, proste spodenki, zaś dziewczynki czarne, proste sukienki (bez cekinów ani rzucających się w oczy ozdób np. kolorowych kokard). Jeśli chodzi o buty najlepszym wyborem będą balerinki dla dziewczynek oraz czarne półbuty dla chłopców, mokasyny lub nawet czarne tenisówki.

Kilka cennych porad – Zaopatrz się w chusteczki higieniczne. Jeśli nie przydadzą się nam, przydadzą się komuś innemu. Mężczyźni powinni pamiętać o zdejmowaniu czapki w kościele i w trakcie ceremonii pogrzebowej. Starszym, schorowanym osobom przyda się czasem pomocna dłoń (użyczenie parasolki lub oparcie przy wstawaniu i siadaniu w kościele).

Bywają też przypadki, gdzie ceremonia pogrzebowa wygląda zgoła inaczej, jednak dzieje się to tylko wtedy, gdy zmarły opiszę swoją ostatnią wolę w testamencie. Pamiętajmy, że ubiór jest ważny, lecz nie najważniejszy. Liczy się pamięć i wsparcie, bycie przy rodzinie w tak trudnej chwili.   

Grzegorz Sołtysik


Komentarze