Kiedy tęsknimy za bardzo... kontakt ze zmarłymi

Utrata bliskiej osoby to wręcz niewyobrażalne cierpienie. Gdy człowiek umiera, zostawia na świecie rodzinę, przyjaciół, ukochanych z poczuciem bezdennej pustki. Niektórzy porównują ten ból do wyrwania żywcem serca, po którym w klatce piersiowej zostaje krwawiąca rana, i która nie chce się zabliźnić przez lata.

Kiedy człowiek kocha, nie może pogodzić się z samotnością i życiem bez ukochanej osoby, zwłaszcza, gdy zmarła tragicznie lub przedwcześnie. Bardzo trudno jest poradzić sobie z tak silnymi emocjami i zaakceptować nowy stan rzeczy. O odejściu bliskiego człowieka przypominają żyjącym nawet najdrobniejsze codzienne czynności. Na półce w łazience nadal leżą dwie szczoteczki do zębów, w szafie odnajduje się dawno zapodziana błękitna koszula męża, w szufladzie nadal leży ręcznie pisana lista zakupów od mamy, a sprzedawca w sklepie ma na sobie bluzkę w ulubionym kolorze córki… Wielu ludzi nie może, a czasem nawet nie chce, pogodzić się ze stratą i żyć dalej. Nie wystarczają regularne wizyty na cmentarzu lub w innym miejscu pamięci, przeglądanie zdjęć utraconej osoby, wspominanie jej ze znajomymi. Nierzadko wiąże się to z żalem za niewypowiedziane słowa, niewykonane czyny lub źle wykorzystany czas z tą osobą jeszcze za jej życia. Dlatego co raz częściej spotyka się prośby o pomoc w kontakcie z osobą zmarłą. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „kontakt ze zmarłymi”, a wyskakują tysiące stron, na których zrozpaczeni ludzie pragną ostatni raz porozmawiać ze swoimi bliskimi, powiedzieć im rzeczy, o których nie zdążyli porozmawiać przed śmiercią lub po prostu się z nimi pożegnać.

Próby kontaktu z zaświatami były podejmowane od najdawniejszych czasów. Czymże innym są rozmowy z bóstwem, składanie ofiar, modły do zmarłych, jak nie formą komunikacji z siłami nadprzyrodzonymi. Kontakt ze zmarłymi jest motywem obecnym w większości kultur i religii. Co chwila powstają nowe teorie dotyczące istnienia krainy umarłych. Niektórzy uważają, że istnieją dwie równoległe czasoprzestrzenie – w jednej żyją ludzie, w drugiej zaś duchy, które nawet nie wiedzą, że odeszły i „żyją” dalej własnym życiem, w swoich czasach. Dowodem mają być relacje świadków, którzy zarzekają się, że widzieli zjawy z przeszłości. Podobno jeden mężczyzna widział na polu legion żołnierzy sprzed około dwustu lat. Ciekawostką jest to, że widać ich było od kolan w górę, tak jakby byli zakopani pół metra pod powierzchnią ziemi, co potwierdzałoby teorię równoległych światów – badacze zjawisk nadprzyrodzonych uważają, że przez te lata zmieniło się ukształtowanie terenu i dlatego nie było widać całych postaci, które egzystują w świecie sprzed dwóch wieków. Ktoś inny widział ponoć mnicha wchodzącego po schodach klasztoru. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że z klasztoru zostały wyłącznie ruiny, a schody były zniszczone i urywały się w połowie piętra. Podobnych historii jest mnóstwo. Istnieje masa legend o Białych Damach, które płaczą po nocach za ukochanymi lub o Czarnych Wdowach, które zapowiadają śmierć bądź nieszczęście. Dzieci straszone są historiami o Krwawej Mary czy Boogeymanie, których bezmyślne wywoływanie kończy się tragicznie dla wszystkich obecnych przy seansie. Oczywiście opowiadania o tego rodzaju duchach są elementem rozrywki, dreszczykiem emocji. Jednak nigdy nie wiadomo, co czyha po drugiej stronie lustra.

Bardzo popularnym sposobem kontaktowania się ze zmarłymi jest korzystanie z pomocy medium. Medium to osoba, która posiada specjalne zdolności komunikowania się z duchami. Przypuszcza się, że ludzie z takim darem odznaczają się niezwykłą wrażliwością na obecność dusz umarłych i łatwiej nawiązują kontakt z nadnaturalnymi istotami. Medium nawiązuje nić psychicznego lub czasem nawet fizycznego porozumienia z drugim światem. Przejawem obecności ducha mogą być wizje, sny, głosy z zaświatów, poruszające się przedmioty, niewytłumaczalne obrazy lub dźwięki. Niektórzy wierzą, że duchy pragną wedrzeć się do świata żywych i nawiedzają ciało medium. Inni uważają, że duch pozostaje na tym świecie ze względu na „niedokończony interes”, a medium pomaga mu wyjaśnić i pozamykać wszystkie ziemskie sprawy.

W historii spirytualizmu było wiele znanych przypadków posiadania daru jasnowidzenia lub kontaktowania się ze zmarłymi. Ważną rolę odegrały trzy siostry Fox, które w połowie XIX wieku starały się porozumieć z poltergeistem nawiedzającym ich dom. Siostry opracowały specjalny system wystukiwanego alfabetu, który umożliwił im komunikowanie się z duchem. W Polsce warta uwagi jest postać Franka Kluski, który znany jest z materializacji bytów duchowych. Franek Kluski potrafił rzekomo zmaterializować ręce i twarz ludzkiego ducha, zwierzęta - ptaka, lwa, łasicę, a także humanoida. Objawione duchy poruszały się ponoć niczym prawdziwe, materialne byty, a nawet dotykały uczestników seansu. Jak wszystko, co niezwykłe i nadprzyrodzone, zdolności mediów podważane są przez naukę. Zdumiewające zjawiska tłumaczy się iluzją, sztuczkami, podstawionymi świadkami wydarzeń. Jednak wiele z wiadomości przekazanych przez duchy okazało się być prawdą. Przykładem są wcześniej wspomniane siostry Fox, które odnalazły szkielet zamurowany w ścianie ich domu. Każde informacje o zaginionych ludziach mogą przyspieszyć i ułatwić poszukiwania. Jeśli medium twierdzi, że posiada choćby szczątkową wiedzę o miejscu pobytu zaginionego, warto skorzystać z jego pomocy. Zdarza się, że policja korzysta z usług medium – w Polsce, znany z daru jasnowidzenia, Krzysztof Jackowski do tej pory pomógł rozwiązać setki spraw. Równie pomocny w walce ze zbrodnią był Chico Xavier, brazylijskie medium, który zasłynął z pisma automatycznego. Psychografia to forma parapsychologicznego przekazu pozazmysłowego, polegająca na automatycznym zapisywaniu wiadomości z zaświatów, które często odbywa się poza świadomością medium. Xavier opisał w ten sposób zeznanie ofiary morderstwa, przyczynił się do uniewinnienia niesłusznie oskarżonego oraz wskazanie prawdziwego sprawcy.

Można wierzyć w nadprzyrodzone zjawiska lub nie. Jednak dla wielu osób kontakt ze zmarłą osobą pomaga w poradzeniu sobie z tragiczną stratą i działa lepiej niż niejedna terapia. Należy jednak zadać sobie ważne pytanie: czy kurczowe trzymanie się przeszłości pozwala radośnie spojrzeć w przyszłość? Często najlepszym rozwiązaniem jest po prostu pozwolić zmarłym odejść.

 

Potrzebujesz pomocy w organizacji pogrzebu bliskiego? Kliknij tu.

Masz dodatkowe pytania? 
Skontaktuj się z naszymi specjalistami, udzielamy darmowych porad. 

 

Napisz: pomoc@mementis.pl lub zadzwoń: 801 009 507

Infolinia czynna całą dobę.
Koszt połączenia 36gr brutto/min. 
Dla komórek i tel. z zagranicy: 
 +48 538 449 984
Koszt połączenia zgodnie ze stawkami operatora.

Magdalena Czubińska


Komentarze