Jak złożyć kondolencje?

Śmierć bliskich osób dotyka każdego z nas. Wtedy oczekujemy wsparcia, pomocy i zrozumienia. Często kiedy przychodzi moment, w którym to od nas oczekuje się wyrazów współczucia i swego rodzaju wsparcia emocjonalnego, nie bardzo wiemy jak go udzielić, jak właściwie złożyć kondolencje. Wielu z nas zwyczajnie nie potrafi znaleźć właściwych słów gdy staje naprzeciw rodziny zmarłego z zamiarem złożenia wyrazów współczucia. Inni z kolei, po prostu unikają sytuacji znalezienia się sam na sam z żałobnikami.

W takich sytuacjach nasuwa się szereg pytań związanych z tym kiedy, w jakiej formie oraz przy użyciu jakich słów najlepiej złożyć kondolencje. Należy jasno podkreślić, iż nie ma żadnych „twardych” zasad jeśli chodzi o składanie kondolencji. Wiele zależy na pewno od stopnia zażyłości z rodziną zmarłego. W sytuacji gdy mamy z nią codzienny kontakt jest nam łatwiej „wyczuć” właściwy moment. Poza tym, często zdarza się tak, że jako bliska rodzina czy znajomi służymy pomocą przy załatwianiu wielu spraw i formalności związanych z pogrzebem, wówczas nasza pomoc i wsparcie są najlepszą formą wyrażenia żalu i współczucia. Oczywiście nie powinniśmy narzucać się z naszą pomocą, w takich chwilach umiejętność wyczucia chwili i bycia taktownym jest nieoceniona.

Jeśli pragniemy złożyć wyrazy współczucia, a żałobnicy to nasza dalsza rodzina bądź po prostu znajomi, możemy zrobić to przy użyciu telefonu. Jest jednak pewne ryzyko płynące z wyboru tej formy, gdyż trudno wyczuć moment, w którym najlepiej wykonać taki telefon. Okres między śmiercią a pogrzebem jest chyba najtrudniejszy dla rodziny zmarłego, stąd nie należy dzwonić w tym właśnie czasie, ani w kilka najbliższych dni po pogrzebie. Lepiej odłożyć telefon na później, gdy emocje nieco opadną. Można także skorzystać z coraz rzadziej dziś wykorzystywanej formy listownej. W ten sposób, zaledwie w jednym zdaniu możemy przekazać nasze kondolencje. Pisząc taki list możemy posłużyć się następującymi zwrotami:

Chciałbym/Chciałabym złożyć szczere wyrazy współczucia z powodu śmierci…

Moje kondolencje z powodu śmierci

Wyrazy szczerego współczucia z powodu śmierci...

Jest mi niewymownie przykro, że odszedł….

Przekazuję wyrazy współczucia dla...

W sytuacji kiedy bardzo dobrze znaliśmy osobę zmarłą, natomiast jej rodzina i przyjaciele są nam obcy, nie ma potrzeby składania kondolencji. Często zdarza się, że tworzona jest specjalna księga kondolencyjna, do której można dodać swój wpis.

Pogrzeb to czas, w którym wielu decyduje się na składanie kondolencji osobiście. Czynić to można w kościele, domu pogrzebowym bądź już po ceremonii. Ważny jest wówczas takt i wyczucie, aby nie wywoływać nagłego, silnego przypływu emocji u rodziny zmarłego. Z takich właśnie powodów, wiele rodzin w obliczu śmierci bliskich im osób decyduje się na umieszczenie na nekrologu informacji aby wyrazy współczucia nie były skłądane. W takich sytuacjach, nawet jeśli czujemy potrzebę wyrażenia współczucia, należy uszanować taką decyzję rodziny. Jeśli jednak zdecydujemy się podejść do rodziny i osobiście złożyć kondolencje pogrzebowe bądźmy przede wszystkim sobą. Nie obawiajmy się, że nie wiemy co powiedzieć. Można sobie wówczas pomóc przywołując w naszej pamięci osobę zmarłego poprzez charakterystyczne zdanie, które często wypowiadał, bądź krótką anegdotę z jego udziałem. Jest to na pewno niezwykle szczera forma wyrażenia naszego żalu i współczucia.

Nie bójmy się traktować osób, które straciły bliskich tak jak robiliśmy to do tej pory. Nie powtarzajmy im w kółko jak bardzo nam przykro. Jeśli bardzo dobrze znamy te osoby, postarajmy się w pomóc im w powrocie do „normalnego” życia, nie odcinając oczywiście grubą kreską pamięci o przykrych wydarzeniach, które miały miejsce w ich życiu.

K.M.


Komentarze