Co się dzieje z duszą po śmierci

Śmierć oznacza ustanie życia. Dla ludzi na Ziemi wiąże się ona bardzo często z cierpieniem, bólem po stracie bliskiej osoby. Czym jest jednak dla osoby, której bezpośrednio dotyczy? Na to pytanie inaczej odpowiedzą ateiści, inaczej wyznawcy poszczególnych religii. W swoich rozważaniach chciałabym skupić się na spojrzeniu na śmierć z perspektywy chrześcijańskiej i próbie odpowiedzi na pytanie: co dzieje się z duszą po śmierci? 

Zgodnie z teologią chrześcijańską człowiek jest jednością duszy i ciała. Przeżycia cielesne i duchowe przenikają się nawzajem. Kiedy człowiek umiera ciało przestaje pełnić swoje funkcje, przerwane zostają jego relacje z światem ziemskim. Pozostaje jednak to, co jest w każdej osobie niezmienne i nieśmiertelne – dusza. Może ona po ustaniu życia na Ziemi osiągnąć prawdziwą pełnię szczęścia, poprzez zjednoczenie z Bogiem.

Chrześcijańskie spojrzenie na śmierć charakteryzuje się wiarą w to, że życie trwa wiecznie – jeżeli ktoś rozpoczął życie, to będzie żył na wieki. Bóg dał człowiekowi nie tylko swoją miłość, ale także rozum i wolna wolę. Pokazał także czym jest dobro, a czym zło i do czego prowadzi zarówno jedno, jak i drugie. Dzięki temu ludzie maja wpływ na to co spotka ich po śmierci – czy będzie to życie wieczne, czy też cierpienie i piekło. Bóg traktuje człowieka jako świadomą i myślącą istotę, którą stworzył na swoje podobieństwo. Obdarzył ją szczególną miłością, której przejawem jest między innymi fakt, iż sami możemy wybierać życiową drogę i wartości jakimi będziemy się kierować. Chrystus napomina ludzi, aby nie lekceważyli jego nauki, gdyż po to Bóg dał nam wolną wolę, abyśmy umiejętnie z niej korzystali i pamiętali, że życie doczesne na Ziemi ma swój kres. Jezus mówi zdecydowanie, że istnieje wieczne szczęście w Niebie, ale istnieje również piekło. Kościół uznaje także fakt istnienia czyścca, w którym ma miejsce proces oczyszczenia z grzechów.

Kościół mówi, iż od razu po śmierci rozstrzyga się nasz los i zostajemy uczestnikami życia wiecznego. Pozwala to Katolikom wierzyć w świętych obcowanie i kierowanie do nich modlitw za wstawiennictwem. Również los Maryi, opisany w Biblii, pokazuje, iż w procesie umierania następuje przejście od razu do życia wiecznego. Sam Jezus zapowiadał umierającemu na krzyżu, nawróconemu łotrowi, że jeszcze dziś będzie z Nim w raju. Los jaki czeka człowieka po śmierci jest efektem jego dotychczasowego życia, postawy jaką przyjął i drogi jaką kroczył – czy kierował się miłością do Boga i bliźniego, czy też był egoistą, który konsekwentnie odrzucił Boga.

Dusza przed zmartwychwstaniem ciała może zostać zbawiona, potępiona, lub oczyszczona. Dzięki Zmartwychwstaniu Jezusa ludzka śmierć została przezwyciężona Bożą mocą. Ostatecznym kresem życia nie jest więc śmierć. Człowiek, w trakcie życia doczesnego może świadomie wybrać drogę jaką będzie kroczył i tym samym dążyć do szczęścia wiecznego lub postępować niezgodnie z nauką Chrystusa i liczyć się z konsekwencją takiego życia.

Kościół obecnie głosi nadzieję powszechnego zbawienia. Wcześniej bardzo często straszono jednak wiernych cierpieniem i mękami w piekle – miało to nakłonić do odwrócenia się od zła i działać wychowawczo. Kościół inaczej oddziałuje na człowieka w dzisiejszych czasach. Chce on przede wszystkim pokazać miłosiernego, kochającego Boga, który chciałby wszystkich zbawić. 

Kościół Katolicki zdecydowanie odrzuca teorię reinkarnacji, mówiącą, że dusze po śmierci wcielają się na nowo w ludzi, rośliny, zwierzęta. Według tej teorii wcielanie duszy ma miejsce do czasu, aż całkowicie się ona oczyści. Dopiero w momencie oczyszczenia może bowiem zjednoczyć się z energiami kosmicznymi, uważanymi za Boga. Nauczanie Kościoła jednoznacznie sprzeciwia się takim „naukom”. Mówi ono, że dusza po śmierci przechodzi od razu do ostatecznej formy istnienia. Dusze natomiast są stwarzane zawsze bezpośrednio przez Boga.

Bóg objawia nam istotę życia i śmierci w Biblii. Nikt z żyjących nie doświadczył jednak śmierci bezpośrednio. Doświadczyć możemy jedynie procesu umierania, spotkać się z świadectwem ludzi, którzy przeżyli śmierć kliniczną. To co dokładnie czeka dusze poszczególnych osób po śmierci pozostaje jednak tajemnicą, znaną tylko Bogu.

Wiara w życie po śmierci jest istotnym elementem większości istniejących religii. Kwestia ta dotyczy bowiem odpowiedzi na nurtujące człowieka od wieków pytanie – co dzieje się z duszą po śmierci. Religia chrześcijańska odpowiada nam na to pytanie, iż życie duszy po śmierci ciała nierozerwalnie wiąże się z Bogiem, który każdej osobie daje szansę na osiągnięcie pełni szczęścia w Niebie i każdy z osobna może tą szansę wykorzystać lub ją odrzucić. 

Potrzebujesz pomocy w organizacji pogrzebu bliskiego? Kliknij tu.

 

Masz dodatkowe pytania? 
Skontaktuj się z naszymi specjalistami, udzielamy darmowych porad. 
Napisz: 
pomoc@mementis.pl lub zadzwoń: 801 009 507
Infolinia czynna całą dobę.
Koszt połączenia 36gr brutto/min. 
Dla komórek i tel. z zagranicy: 
 +48 538 449 984
Koszt połączenia zgodnie ze stawkami operatora.

 

Agnieszka Niemiec  

Źródło:  http://www.teologia.pl/m_k/zag03-03.htm

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/smierc_zaloba_zycie.html

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/xmd-zyciewieczne.html

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/list_10_08_smierc1.html  

http://opole.kik.opoka.org.pl/dusza.htm  


Komentarze