Cytaty o śmierci i ich interpretacja

Śmierć. Jak wymowne to słowo. Czym jest? Z jednej strony nadzieją na życie wieczne, z drugiej strony utratą tego co doczesne. Czym jest dla osoby, której dotyczy – nie wiemy. Jak powiedział wiele lat temu Epikur: „Śmierć wcale nas nie dotyczy, bo gdy my istniejemy, śmierć jest nieobecna, a gdy tylko śmierć się pojawi, wtedy nas już nie ma”. Śmierć pojawia się w rozważaniach żyjących – gdyż jest elementem naszego życia. Ostatnim elementem, który czeka każdego człowieka. Śmierć powiązana jest z cierpieniem – gdyż zwykle wiąże się z pustką po stracie drugiej osoby. Nic więc dziwnego, iż motyw śmierci tak często pojawia się w przemyśleniach wybitnych poetów, teologów, pisarzy. W swoich rozważaniach chciałabym przytoczyć wybrane cytaty dotyczące śmierci i podjąć próbę ich analizy.

Jim Morrison powiedział, wydaje mi się, że trafnie: „Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości”. Osoba którą prawdziwie kochamy na zawsze pozostanie w naszym sercu, nawet jeśli zakończyło się już jej życie doczesne. Są jednak rzeczy, które potrafią bardziej niż śmierć oddalić od siebie ludzi, sprawić, iż bliska osoba staje się nagle obca – to brak uczucia.

„Przez noc droga do świtania, przez wątpienie do poznania, przez błądzenie do mądrości, przez śmierć do nieśmiertelności.” Słowa wypowiedziane przez Romana Zmorskiego przypominają, iż śmierć tak naprawdę nie jest końcem, a paradoksalnie początkiem – początkiem życia wiecznego. Śmierć to zakończenie życia – nie należy jednak zapominać, że tylko życia na Ziemi. Właściwie ujął to Jan Twardowski słowami: „Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna”.

„Gdy śmierć jest największym niebezpieczeństwem, pokłada się nadzieję w życiu; ale gdy się zna jeszcze straszniejsze niebezpieczeństwo, pokłada się nadzieję w śmierci” - Søren Kierkegaard, „Czy jest coś gorszego niżeli śmierć? Życie, jeśli pragniesz umrzeć” – Seneka Młodszy. Śmierć często kojarzy nam się z czymś odległym, czymś czego nie chcemy. Myśl o niej nierzadko wzbudza w nas różnego rodzaju obawy. Zdarzają się jednak sytuacje w życiu ludzi, które sprawiają, że wieczny spoczynek wydaje się być uwolnieniem od doczesnych trosk czy problemów.

„Cierpienie wymaga więcej odwagi niż śmierć” – Napoleon Bonaparte. Przytoczone słowa przypominają nam, iż życie wymaga wielu poświęceń, nigdy jednak nie warto wybierać „drogi na skróty”. Z pozoru jest to najłatwiejsza droga, bo kończy czas cierpień i zabiera problemy. Sztuką jest jednak przeżyć życie od początku do końca – godząc się na to co przygotował dla nas los i stawiając temu czoło. Cytat Napoleona mówi, iż ewentualne odebranie sobie życia to tchórzostwo, a każdy człowiek powinien z godnością przyjąć to co daje, czy zabiera życie.

„Śmierć nadaje piękno życiu. Tylko sztuczne kwiaty nie umierają” - Małgorzata Musierowicz. Świadomość tego, iż życie na Ziemi nie trwa wiecznie sprawia, że możemy cieszyć się każdą chwilą i przeżywać intensywnie te większe i te mniejsze radości. Wiedza, że nie jesteśmy w stanie zatrzymać życia na zawsze może być motywacją do cieszenia z tego, co jest nam dane „tu i teraz” – bowiem nie wiemy jak długo będziemy mieć szczęście z tego korzystać. Trafnie ujął ten problem również Paulo Coelho, mówiąc, iż „świadomość śmierci pobudza do życia” oraz „zazwyczaj widmo śmierci sprawia, że bardziej szanujemy życie”.

Piękne i wymowne są słowa księdza Jana Twardowskiego: „śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Jakże często chcielibyśmy cofnąć czas – przeprosić, wybaczyć, powiedzieć jak bardzo się kochało… Ale jest już za późno.

„W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość niczym nie dającej się zapełnić pustki” - Józef Stanisław Tischner. Utrata bliskiej osoby to zawsze duży cios, ogromna strata. Mamy świadomość tego, iż tak naprawdę zakończyło się tylko życie doczesne, a zaczyna wieczne – jednak z naszego ludzkiego punktu widzenia jest nam ciężko i czujemy się samotni. „Nie sposób oswoić się ze śmiercią. Żołnierze, lekarze i przedsiębiorcy pogrzebowi widzą ją bez przerwy i przyzwyczajają się do pewnych jej aspektów, lecz nie do jej istoty. Nie sądzę, aby ktokolwiek to potrafił. Dla mnie otrzymanie wiadomości o śmierci bliskiej osoby jest jak droga w dół po znanych, lecz pogrążonych w mroku schodach. Chodziłeś nimi milion razy i wiesz, ile stopni jeszcze przed tobą, ale gdy chcesz stanąć na następnym, okazuje się, że go nie ma. Potykasz się i nie możesz w to uwierzyć. I od tej pory będziesz się tam potykał często, ponieważ, jak wszystkie rzeczy, do których przywykłeś, ten brakujący stopień stał się cząstką ciebie” – Jonathan Carroll. Warto wtedy przynajmniej próbować zagłębić się w głębszy sens śmierci i wierzyć, że ta osoba, której nie ma już na Ziemi, jest szczęśliwa w Niebie…

Śmierć jest pewna i nie ominie nikogo – „Jesteśmy skazani na śmierć i my, i wszystko, co nasze”, „Ani wielki, ani mały nie uniknie śmierci” - Horacy. Możemy także przeczytać w Biblii: „Wiemy bowiem, że jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie.” (2 Kor 5,1). Słowa te przypominają nam o tym czym jest śmierć w zamyśle Boga i jaki jest jej cel.


Agnieszka Niemiec

Źródło:

http://www.cytaty.info/temat/smierc/1

http://www.biblia-wnioski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=5

http://cytaty.eu/motyw/smierc.html  


Komentarze